fbpx

W co i na czym Polacy grali w 2012 roku?

Porównywarka Ceneo.pl postanowiła stworzyć raport dotyczący polskiego rynku gier. Wiemy już, które pozycje były najpopularniejsze w 2012 roku.

Gry z roku na rok zyskują popularność, coraz więcej osób interesuje się tą tematyką. Rynek gier w Polsce jest coraz mocniejszy, a na jego popularność składa się m.in. demografia. Rzadko który dzisiejszy nastolatek wyobraża sobie życie bez komputera, czy internetu, a tym samym gier.

 

Ciągle w naszym kraju dominują gry na PC. Stanowią one ponad 51% wszystkich zakupów dokonanych przez graczy. Komputer stacjonarny, laptop, czy notebook cały czas są bardzo popularne i wygodne dla zwolenników gier. W naszym kraju wydawane jest rocznie 120 mln dolarów na gry, z czego 60% to gry w pudełkach, natomiast resztę stanowią wersję cyfrowe. Co ciekawe w 2011 roku aż 50-procentowym zainteresowaniem cieszyły się gry na konsole. Tymczasem już w 2012 roku zajęły drugie miejsce uzyskując tylko 39 %.

 

Komputery stacjonarne ciągle cieszą się sporą popularnością, głównie ze względu na wielofunkcyjność tych urządzeń. Przy okazji służą także jako platforma do gier. Natomiast konsole używane są przede wszystkim do grania, chociaż mają także zastosowanie jako odtwarzacze DVD, czy Blu-ray. Wielkim hitem poprzedniego roku okazał się Kinect, który zwiększył zainteresowanie Xboxem. Drugą konsolą w rankingu jest PlayStation 3, na podium znalazło się również miejsce dla Sony (PSP, Vita).

 

Przyjrzyjmy się teraz konkretnym tytułom gier, które w 2012 roku, były najpopularniejsze na rynku. Wśród konsoli dominowały gry na Kinect, a także jak zwykle FIFA oraz gry związane z wyścigami. Natomiast największymi hitami na PC okazało się długo wyczekiwane Diablo III oraz Battlefield 3.

 

Należy zauważyć również szybko rosnące zainteresowanie na planszowe gry towarzyskie, które nie wymagają dostępu do komputera. Jest to jakby powrót do korzeni, gdzie w przeszłości takie gry były jedyną rozrywka młodzieży.

 

Zostaw odpowiedź