fbpx

W domu Polaków zalega mnóstwo niepotrzebnego sprzętu RTV i AGD

Polacy wciąż wyrzucają zużyty sprzęt RTV i AGD na śmietnik, zamiast oddawać do legalnych punktów – takie informacje przedstawił CECED Polska (związek producentów AGD).

Często również gromadzimy nieużywany sprzęt w domu, piwnicy, czy na strychu, zamiast oddać go do przetworzenia.

Zużytego sprzętu RTV i AGD nie powinno zostawiać w domu, na strychu lub piwnicy, bo w ten sposób marnujemy wtedy cenne surowce, które można powtórnie wykorzystać. Pamiętajmy, że takiego sprzętu nie wolno wyrzucać na śmietnik czy oddawać do nielegalnych punktów zbiórek, gdyż to niebezpieczne dla środowiska. Osobom, które łamią prawo grozi kara grzywny do 5 tys. zł. O zakazie wyrzucania elektrośmieci informuje znak przekreślonego kontenera umieszczony na urządzeniach elektrycznych i elektronicznych.

 

Dyrektor CECED Polska wyjaśnił, że w ramach kampanii przedstawiciele gmin zostaną przeszkoleni, dowiedzą się o selektywnej zbiórce zużytego sprzętu, np. starych pralek, lodówek, monitorów telewizyjnych, laptopów czy telefonów. Dodał, że punkty serwisowe RTV/AGD będą zachęcane do zbierania elektroodpadów oraz do informowania konsumentów o skutkach oddawania zużytego sprzętu do nielegalnych punktów.

 

W naszym kraju ciągle za mało zużytego sprzętu trafia do powtórnego przetworzenia. W 2011 r. było 515 tys. ton nowego sprzętu, czyli o 6 proc. więcej niż w roku poprzednim. Z danych GIOŚ wynika też, że zebrano 143 tys. ton elektroodpadów, czyli 29 proc. masy sprzedanego w tym samym czasie sprzętu. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski dało to 3,55 kg sprzętu elektrycznego i elektronicznego z gospodarstw domowych. Zgodnie z unijnymi przepisami powinno być – 4 kg na osobę. Organizacja podaje, że w 2011 r. statystyczny Polak kupił ponad 13 kg sprzętu elektrycznego lub elektronicznego. To prawie 40 kg na gospodarstwo domowe. Statystyczny Polak wytwarza ok. 6 kg takiego sprzętu rocznie. Do profesjonalnych zakładów przetwarzania starych urządzeń trafia jednak tylko 1/3 tej masy.

 

1 komentarz

  1. Rafał Pędzimąż 18-02-2013

Zostaw odpowiedź