fbpx

W Polce twittują głównie dziennikarze i politycy

Polscy przedsiębiorcy wciąż nie potrafią skutecznie korzystać z mediów społecznościowych. Brak im wiedzy na temat ich działania oraz umiejętności szybkiego reagowania na sytuację na rynku. Z mediów społecznościowych, zwłaszcza z szybkiego komunikatora Twitter, znacznie sprawniej korzystają dziennikarze i politycy.

Twitter w Polsce jest mniej popularny niż za granicą, jeśli chodzi o liczbę użytkowników. Głównie dlatego, że ta platforma początkowo miała służyć do komunikacji z celebrytami i wydaje mi się, że w Polsce było dużo mniej osób zainteresowanych tego typu działalnością. Natomiast mimo że użytkowników Twittera w Polsce jest ilościowo mało, to są to bardzo wpływowe osoby

wyjaśnia Piotr Baczyński z firmy Immersion.

Z badań przeprowadzonych przez portal Wirtualnemedia.pl wynika, że polski użytkownik Twittera ma średnio 34 lata i wyższe wykształcenie. Najbardziej aktywni użytkownicy tego serwisu to dziennikarze i politycy.

Twitter tak naprawdę jest areną wymiany informacji pomiędzy przedstawicielami różnych opcji politycznych zarówno ze strony prasy, telewizji, jak i przede wszystkim samych zainteresowanych polityków. Twitter to jest broń masowego rażenia, ponieważ nie jest istotne, jak wiele osób zobaczy tweeta, wystarczy, że zobaczy go jeden dziennikarz, który następnie sprawi, że zobaczy go pół Polski

tłumaczy Piotr Baczyński.

Ekspert podkreśla, że dla polityków Twitter może być platformą służącą do budowania pozytywnego wizerunku. Dzięki kompetentnym, ciekawym wpisom polityk może się pokazać z jednej strony jako fachowiec w swojej dziedzinie, a z drugiej jako interesujący człowiek, którego potencjalny wyborca może po prostu polubić.

Możliwości Twittera w zakresie budowania wizerunku i rozpoznawalności marki oraz polepszenia komunikacji między firmą a klientami nie wykorzystują natomiast polscy przedsiębiorcy.

Dużo bardziej profesjonalnie do tego medium podchodzą zagraniczni użytkownicy Twittera, mają także prężne agencje, które ich obsługują. Użytkownicy Twittera, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych, są w stanie stworzyć własny hashtag, własny trend, do którego następnie dołączają się setki tysięcy użytkowników. Są stale na czasie, znają bieżące trendy, znają popularne memy

podkreśla Piotr Baczyński.

Twitter to serwis społecznościowy, który pozwala w szybki sposób publikować informacje. Od innych platform tego typu odróżnia go ograniczenie długości wiadomości – nie mogą one przekraczać 140 znaków. Na świecie Twitter ma ponad 200 milionów użytkowników, a najchętniej obserwowane konta w tym serwisie posiadają Katy Perry, Justin Bieber i Barack Obama. W Polsce Twitter wciąż jest znacznie mniej popularny niż w Stanach Zjednoczonych czy Europie Zachodniej, choć liczba jego użytkowników rośnie. W 2013 roku serwis ten odwiedziło 2,5 miliona osób, ale stałą aktywność przejawia niecałe sto tysięcy użytkowników.

Według danych europejskiego biura statystycznego Eurostat w 2013 roku z Twittera lub innych tego typu serwisów skorzystało zaledwie 3 proc. polskich firm. Dla porównania w Holandii z tej formy komunikowania się z obecnymi i potencjalnymi klientami korzystało 27 proc. firm. Polscy przedsiębiorcy korzystają niemal wyłącznie z takich mediów, jak Facebook czy YouTube.

1 komentarz

  1. Karol 24-07-2014

Zostaw odpowiedź