fbpx

W Polsce jest już 21,5 miliona użytkowników bankowości internetowej

Takie dane ujawnił raport NetB@nk, przygotowany przez TNS Polska na zlecenie Związku Banków Polskich. To już 12 edycja tego dokumentu.

Jeśli chodzi o firmy, to dostępem do e-bankowości na koniec trzeciego kwartału bieżącego roku mogło się pochwalić 1,9 mln polskich przedsiębiorstw. Z kolei wśród klientów indywidualnych dużym powodzeniem cieszą się karty zbliżeniowe, których w użyciu jest blisko 20 milionów sztuk, a wszystkich kart płatniczych – około 35 milionów.

ZBP poinformował, że w w III kwartale bieżącego roku liczba klientów indywidualnych mających dostęp do bankowości internetowej wzrosła o 1,64% w porównaniu do II kwartału i aż o 8,75% w ujęciu rocznym. Po raz pierwszy od 2009 roku nieznacznie spadła liczba aktywnych klientów indywidualnych bankowości internetowej (0,5%). Jednak w ujęciu rocznym nadal mamy do czynienia ze wzrostem o prawie 1 milion osób (8,5%).

Rozwój rynku bankowości internetowej trudno porównać do któregokolwiek obszaru działalności bankowej. Zarówno stabilność jak i dynamika wzrostu tego segmentu nie ma precedensu. To doskonały przykład na to, że wspólne działania uczestników rynku mogą dawać bardzo pozytywne rezultaty. Mamy dobre regulacje, najnowsze i przyjazne klientom technologie co skutkuje ogromnym wzrostem popularności korzystania z internetowego kanału dostępu do banków

mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

Warta odnotowania jest zmniejszająca się średnia wartość przelewów wśród klientów indywidualnych, co może świadczyć o większej popularności przelewów opiewających na mniejsze kwoty.

Nasycenie kartami płatniczymi w Polsce nadal nie jest duże, liczba kart per capita wynosi około 0,90. Odstajemy od europejskiego poziomu, gdzie średnia wynosi 1,46 kart per capita. Można jednak powiedzieć, że goni europejską czołówkę, szczególnie dzięki kartom zbliżeniowym. Obecnie jest ich blisko 20 milionów sztuk, tylko w ciągu minionego roku ich liczba wzrosła po ponad 6,5 miliona sztuk.

Co szczególnie ważne dla klientów, równie dynamicznie rośnie liczba terminali akceptujących zbliżeniowe transakcje, stanowią one już blisko połowę z ponad 300 tysięcy urządzeń

dodaje Mieczysław Groszek, Wiceprezes ZBP

Zostaw odpowiedź