fbpx

Wahania kursów walut problemem branży turystycznej?

Jedną z największych bolączek branży turystycznej są wahania kursów walut. Wysoki kurs euro i dolara to wyższe koszta organizacji imprezy turystycznej i mniejsze zyski dla touroperatora. Sposobem na optymalizację kosztów wymiany walut są internetowe platformy transakcyjne.

Serwisy umożliwiające „społecznościową” wymianę walut szybko zyskują na popularności. Wszystko dzięki wysokiemu bezpieczeństwu transakcji i możliwości wymiany walut z pominięciem tzw. spreadu. – Różnica pomiędzy ceną euro w kantorze może wynieść nawet kilkanaście groszy. – mówi Piotr Podrażka właściciel serwisu GieldaWalut.pl. – W chwili obecnej cena kupna dolara w kantorach stacjonarnych to 3,51, a na naszej platformie jest to 3,39. Przy 10 tys dolarów oszczędność wyniesie zatem 1200 złotych.

Nieplanowane wydatki
W 2010 roku biura podróży przeżyły kryzys związany z wybuchem wulkanu na Islandii, który uniemożliwił wywiązanie się z wielu umów z klientami oraz naraził organizatorów na ogromne koszta.

W czasie niemal tygodniowego paraliżu ruchu lotniczego anulowano ponad 100 tys. lotów. Sytuacja zmusiła biura podroży do opłacenia klientom dłuższego pobytu na wakacjach. Wówczas za dobę w hotelu pięciogwiazdkowym płacono ok 30-40 euro za każdego turystę. W konsekwencji dzienna strata dużych touroperatorów mogła wynosić nawet 40 tys. euro.

Zaplanowane oszczędności

Biura podróży muszą płacić swoim kontrahentom w zagranicznych walutach. Ich umocnienie w stosunku do złotówki powoduje straty dla polskiej firmy. Zarezerwowane wcześniej przez firmę usługi drożeją, a dostawcy raczej nie obniżą cen ze względu na niekorzystny dla organizatora kurs waluty.

Słabnący dolar i euro to powód do radości dla właściciela biura podróży, natomiast przy silnym kursie tych walut sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie. Słaba pozycja złotówki sprawia, że koszta przygotowania wycieczki rosną, a zyski maleją . – mówi Piotr Podrażka właściciel właściciel serwisu GiełdaWalut.pl.

Okres rozliczeń z kontrahentami następuje najczęściej po zakończeniu sezonu czyli jesienią. Zatem pomiędzy momentem zaliczkowania imprezy turystycznej a całościowym jej rozliczeniem często mija kilka miesięcy. W tym czasie kurs EUR czy USD może poszybować w górę, przykładowo średni kurs EUR na dzień 20.06.2011 wynosił 3,99 PLN a dziś osiąga 4,25 PLN.

Gdzie kupować walutę?

W przypadku biur podróży istotna jest szybkość realizacji transakcji. Kupno waluty w kantorze stacjonarnym, a następnie wpłacenie jej na konto walutowe i oczekiwanie na zaksięgowanie może trwać nawet kilkanaście godzin. W przypadku internetowej wymiany waluty czas realizacji jest znacznie krótszy.

Ponadto przed pojawieniem się na polskim rynku internetowych kantorów wymiany walut ryzyko wiązało się z przenoszeniem sporych kwot pieniędzy. Korzystając z bankowości internetowej w e-kantorze klient nie jest narażony na kradzież gotówki.

Zostaw odpowiedź