fbpx

Wielka Brytania: kryzys w sieciach handlowych

W ciągu ostatnich dwóch tygodni, w Wielkiej Brytanii aż trzy znane sieci komercyjne, przejął zarząd komisaryczny. Dotyczy to sklepów tradycyjnych, które nie prowadziły sprzedaży przez Internet.

Pierwszą firma jest His Masters Voice, która zlikwiduje 40 sklepów muzycznych, co niesie za sobą zwolnienie ogromnej liczby pracujących tam osób. Bankructwo ogłoszono również w Blockbuster, wielkiej sieci wypożyczalni video, wiadomo że tam pracę straci 4200 pracowników. Na rynku nie poradziły sobie także sklepy fotograficzne pod marką Jessops. Zamkniętych zostanie 200 lokali, w których pracowało 1300 osób.

W grudniu pracę straciło ponad 3 tys. pracowników sieci sklepów Comet. Jako przyczynę plajty, podano brak zainteresowania klientów kupnem DVD oraz płyt CD, a sprzęt który oferowano w sklepie, konsumenci częściej kupują przez Internet.

 

Bardzo rozsądnie na obecną sytuację zareagowała sieć sprzedaży katalogowej Argos. Swoje sklepy przekształciła w magazyny, z których można odebrać towar zakupiony przez Internet. Natomiast sieć domów handlowych John Lewis zdecydowała się otworzyć kanał online, a zamówienia internetowe jak na razie uratowały jej stacjonarne placówki.

 

Widząc przesyt na rynku, idące zmiany oraz panujący kryzys, sieci posiadające sklepy stacjonarne przegrywają walkę z firmami oferującymi swoje usługi online. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się równoległe prowadzenie sprzedaży przez Internet, które nie zmusi właścicieli do zamykania sklepów tradycyjnych, a jednocześnie pozwoli marce budować przewagę konkurencyjną.

Zostaw odpowiedź