fbpx

Wielofunkcyjne parki biznesu odpowiedzią na rozwój sektora e-commerce

Wraz z rozwojem rynku e-commerce rośnie popyt na powierzchnie logistyczne w dużych miastach.

Subrynek miejskich nieruchomości logistycznych konsekwencją wzrostu sprzedaży online

Według najnowszego raportu „Urban Logistics” międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield, ze względu na bardzo dynamiczny rozwój sektora e-commerce, w najbliższych latach znacząco wzrośnie zapotrzebowanie na powierzchnie logistyczne w największych miastach europejskich.

Pojawienie się nowego subrynku miejskich nieruchomości logistycznych jest konsekwencją dynamicznego wzrostu sprzedaży online i związaną z nią usługą ostatniej mili. Według prognoz wolumen dostaw do klientów w Europie wzrośnie do 2021 roku o 69%. Z tego względu duże miasta w Europie powinny odpowiednio przygotować się do obsługi rosnącej liczby dostarczanych przesyłek.

W przyszłości sklepy internetowe i firmy dostarczające przesyłki będą zmuszone korzystać z powierzchni logistycznych w miastach, aby spełniać rosnące oczekiwania klientów w zakresie szybkości i niezawodności dostaw. Jednocześnie będą dążyły do redukcji kosztów ze względu na coraz wyższe stawki czynszu, a także rosnące ceny dostaw przesyłek.

Największym i najbardziej dojrzałym rynkiem e-commerce w Europie pod względem liczby ludności i siły nabywczej jest Londyn. Zapotrzebowanie na powierzchnie logistyczne w stolicy Wielkiej Brytanii szacuje się obecnie na ok. 870 tys. mkw., przy czym w 2021 roku może wzrosnąć do poziomu 1,2 mln mkw. Mniej dojrzałe rynki handlu internetowego w Europie także zanotują wzrost popytu na powierzchnie logistyczne do 2021 roku. Przykładowo, w Madrycie i Barcelonie aż o 102%. Z kolei w Warszawie, która jest relatywnie niewielkim rynkiem i w ostatnich latach odnotowuje szybszy od prognozowanego rozwój rynku e-commerce, popyt na powierzchnię logistyczną może wzrosnąć o 90% – z obecnych 43 tys. mkw. do 82 tys. mkw. w 2021 roku.

Wielofunkcyjne parki biznesu dla e-commerce

W odpowiedzi na zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię logistyczną Sepia Investment Management wprowadza unikalny na polskim rynku koncept. Projekty City Link to wielofunkcyjne parki biznesu oferujące elastyczne powierzchnie wystawienniczo-handlowe połączone z modułami magazynowymi i biurowymi. Powierzchnie City Link pozwalają na zaprojektowanie sklepów, showroom’ów, punktów obsługi klienta, magazynów i biur. Pierwsze planowane projekty znajdą się w Warszawie (przy Al. Krakowskiej), Wrocławiu i Katowicach. Wszystkie będą charakteryzowały się doskonałą lokalizacją i dobrym skomunikowaniem z centrum miasta.

Warszawa - wielofunkcyjne parki biznesu

City Link w Warszawie, wizualizacja

Wrocław - wielofunkcyjne parki biznesu

City Link we Wrocławiu, wizualizacja

 

Popyt na nowoczesną powierzchnię logistyczną i produkcyjną w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie. Nowy format, który wprowadzamy na rynek to odpowiedź na to zapotrzebowanie. Potencjalnymi najemcami City Link są uczestnicy szeroko rozumianego rynku e-commerce, zarówno sklepy internetowe, jak i dostawcy usług w tej dziedzinie. Najemcy z branży wyposażenia wnętrz i budowlanej, firmy łączące funkcję biurową czy magazynową z laboratoryjną (R&D), branża IT i technologiczna oraz segment AGD, a nawet motoryzacyjny. Najemcą City Link można stać się już od ok. 400 mkw. nowoczesnej, wielofunkcyjnej powierzchni – mówi Artur Braniec, dyrektor ds. inwestycji i najmu w Sepia IM.

Zostaw odpowiedź