fbpx
Sortownia Poczty Polskiej

Wiemy kiedy przypada szczyt zamówień w polskim e-commerce – analiza danych Poczty Polskiej oraz InPostu

Poczta Polska nie zostaje dłużna InPostowi i publikuje własne dane o ilości przyjętych do realizacji przesyłek.

A my korzystamy z danych obu operatorów, aby określić termin, na kiedy przypada szczyt żniw w polskim handlu internetowym. Zacznijmy od danych PP. Tylko w poniedziałek 4 grudnia klienci Poczty Polskiej nadali ponad 500.000 przesyłek i jest to 15 procent lepszy wynik, niż rok temu – donosi biuro prasowe narodowego operatora pocztowego. To sugeruje, że pierwszy tydzień grudnia, w tym wypadku od 4 do 10, jest czasem najintensywniejszej pracy dla pracowników Poczty Polskiej. Przyjmując, że średnio przez cały tydzień liczba przesyłek wynosiła ok 0.5 miliona w dni robocze, to daje ok 2.5 miliona przesyłek w tydzień. Naturalnie, jest to liczba szacunkowa i może być łatwo podważona.

Z kolei InPost informował, że w tygodniu poprzedzającym Black Friday razem z piątkiem dostarczył 2.850 mln przesyłek wliczając szczyt w dniu Black Friday, co daje podobną liczbę, jak w przypadku Poczty Polskiej. Różnica to po pierwsze termin, który wskazuje na przedostatni tydzień listopada oraz wzrost – InPost dostarczył o 108 procent przesyłek więcej, zaś Poczta Polska o 15 procent. Czarny piątek 2017 okazał się o blisko 200 procent lepszy dla Paczkomatów InPost w stosunku do ubiegłorocznego (wzrost nadanych przesyłek sięgnął 194.5 procenta). Rok 2016 do 2015 nie był tak udany, ponieważ wtedy wzrost osiągnął „tylko” 56 procent. Zdecydowanie słabiej w tym roku poszło usługom kurierskim InPostu, które urosły piątek do piątku o 36 procent. Rok temu InPost odnotował wzrost o 91 procent przykładając piątek z roku 2016 do piątku z roku 2015.

Jeśli szczyt w odbiorze przesyłek obu firm nie pokrywa się, a można wciągnąć taki wniosek, to mamy bardzo klarowną informację, z której wynika prosty wniosek:

– szczyt wysyłkowy trwa trzy tygodnie rozpoczyna się w 3 tygodniu listopada i trwa do końca pierwszego tygodnia grudnia.

 

 

1 komentarz

  1. Andrzej 02-01-2018

Zostaw odpowiedź