fbpx

Wikipedia walczy z PRem na swoich łamach

Jak doniosła w ostatnich dniach ArsTechnica Wikipedyści zwarli szeregi przeciwko narastającej ich zdaniem obecności “obcych agentów”, pracujących odpłatnie na rzecz firm PRowych.

I tym oto sposobem idea otwartego amatorsko-obywatelskiego internetu dobiła do ściany. Wikipedia się profesjonalizuje i zamyka.

 

Może przesadzam, ale tylko odrobinę. Kult amatora, to jak pisał Andreew Keen, coś z czasem przestanie się bronić. Chociaż Keen popełnił w swojej książce wiele błędów, to co do istoty sprawy się nie pomylił.

 

Akcja czyszczenia objęła ponad 250 podejrzanych kont. Źródło całej sprawy miało miejsce w kilku reportażach prasowych, gdzie doniesiono o działaniu prowego przedsiębiorstwa o wiele mówiącej nazwie Wiki-PR. Przedsiębiorstwo to miało oferować płatne wpisy i modyfikacje haseł w ramach Wikipedii. Kusząca propozycja, trzeba przyznać.

 

Koszty nie były małe, ale i zasięg oraz pozycjonowanie Wikipedii nie pozostawia absolutnie nic więcej do życzenia. Założenie hasła miało kosztować około 1500 dolarów, toczenie dyskusji przez 30 dni o jego zachowanie minimum 800 dolarów.

 

Chociaż wielu aktywistów może odebrać to jako sukces, ponieważ zwarto szeregi i wyrzucono zeń czarne owce, to można ten ruch odczytywać jeszcze inaczej. Idea otwartego do granic możliwości Internetu to utopia, podobnie jak idea otwartej do granic możliwości encyklopedii internetowej. Pora na profesjonalizację, zamykamy pewien rozdział.

Swoją drogą, być może łatwiej byłoby utrzymać Wikipedię oferując płatne wpisy PRowe?

Zostaw odpowiedź