fbpx

Win32 w Windows 10 mobile tuż tuż

Nie tak dawno pisaliśmy o nowym trybie Continuum w mobilnym Windows 10. Pozwala on na pracę smartfona z Windows w sposób zbliżony do klasycznego komputera PC – dzięki możliwości podłączeniu klawiatury oraz monitora poprzez stację dokującą (Display Dock). Ale to umożliwia pracę nadal wyłącznie w aplikacjach okrojonych do wersji mobilnej.

Teraz Microsoft zapowiada finalny krok – udostępnienie klasycznych aplikacji Win32 na mobilną wersję Windows 10!

 

Nie jest to wiadomość, która wymaga potwierdzenia w kilku źródłach ani kaczka dziennikarska, ale oficjalna wypowiedź Kevina Gallo wiceprezesa Microsoftu, który odpowiada za rozwój platformy Windows. Informacja padła z ust Gallo podczas Microsoft Connect 2015 – konferencji skierowanej do developerów odpowiadających za ekosystem aplikacji na mobilnej platformie Windows.

 

Wydaje się, że jest to rozwiązanie, które unieważni problem wciąż skromnej liczby aplikacji na mobilnego Windowsa. Według informacji uzyskanych przez Business Insidera (od samego Microsoftu), aktualnie użytkownicy smartfonowego Windowsa mogą wybierać spośród 350 tysięcy aplikacji w sklepie Microsoftu. To niewiele na tle milionów Androida oraz Apple’a. Wejście w klasyczne aplikacje Win32 wywróci całą sytuację zupełnie do góry nogami i najpewniej zostawi Androidowi wyłącznie użytkowników nastawionych na zabawę. Profesjonaliści podzielą się między użytkowników iOS oraz Windowsa. Tak jak ma to miejsce w klasycznych desktopach.

 

Pozostaje ostatnia kwestia – mianowicie sprzętowa. Aktualne telefony Lumia nie podołają wyzwaniom wielu aplikacji Win32, stąd coraz głośniej słychać, że Microsoft zaprezentuje nową profesjonalną linię produktów: Surface Phone, która siłą obliczeniową nie będzie odstawać od większości ultramobilnych laptoptów.

 

Kierunek Microsoftu jest jasny: skoro nie możemy zdobyć rynku mobilnego, zlikwidujmy go. Niech każdy nosi prawdziwego peceta w kieszeni.

 

 

Zostaw odpowiedź