fbpx

Windows 7 i Android wciąż na prowadzeniu

Polscy internauci są stali w uczuciach. Podobnie jak rok temu, nadal bezkonkurencyjnie króluje Windows 7. Z kolei na rynku urządzeń mobilnych dominuje należący do Googla system Android.

Z przeprowadzonych w grudniu 2013 roku przez Gemius badań wynika, że polscy internauci surfują po Internecie najczęściej za pomocą systemu operacyjnego Windows 7. To aż 47 proc. ruchu internetowego w Polsce. Druga pozycja, tak jak w roku poprzednim przypadła Windows XP (26 proc.). Na trzecim miejscu znalazł się Windows Vista (7 proc.). Chociaż medalowa trójka znacznie wyprzedza przeciwników, to z roku na rok odnotowuje coraz większy spadek zainteresowania.

Największy, bo aż o 10 punktów procentowych (z 36 proc. do 26 proc.) zanotował Windows XP. Sukcesem może za to pochwalić się Windows 8. System ten debiutował na rynku pod koniec października 2012 roku i od tego czasu skutecznie dogania rywali. W minionym roku odnotował sześciokrotny wzrost, przejmując ponad 6 proc. ruchu internetowego w Polsce. Nie będzie zaskoczeniem, jeśli w przyszłym roku prześcignie Viste.

Wśród posiadaczy urządzeń mobilnych największym zainteresowaniem nadal cieszy się Android. Jak pokazuje pomiar ruchu WWW, niemal 7 proc. ruchu internetowego w Polsce generowane jest za pomocą tego systemu. Co więcej, Android nie tylko jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na urządzenia mobilne, ale także coraz bardziej dystansuje konkurentów. W ubiegłym roku jego udział w ruchu internetowym wzrósł prawie czterokrotnie (z 2 proc. do 7 proc.).

Obok bezkonkurencyjnego Androida, popularnością cieszy się także iOS (2 proc.) oraz debiutujący pod koniec 2012 roku Windows Phone 8 (0,4 proc.). Ich udział w ruchu internetowym także stale rośnie.

W poczekalni czeka z kolei system, rozwijany przez największego producenta sprzętu mobilnego na świecie. Mam tu oczywiście na myśli Tizena od Samsunga. Chociaż ma on do nadrobienia spory dystans, dzielący go od rywali, to nie zapominajmy, że Koreańczycy „miażdżą” konkurencję pod względem liczby sprzedawanych rocznie smartfonów oraz tabletów i z tego względu mają w ręku niemały atut. Najbliższe lata zapowiadają się zatem w tym obszarze bardzo ciekawie.

Zostaw odpowiedź