fbpx

Wojny botów cenowych: Amazon skutecznie zablokował Walmarta

Jak donosi Reuters, od kilku miesięcy Amazon skutecznie blokuje na swoich stronach ruch jakichkolwiek botów cenowych. Od początku roku inżynierowie @WalmartLabs mają poważny problem z dostępem do stron Amazona – twierdzą dobrze poinformowane źródła Reutersa. Wojna między dwoma podmiotami wyraźnie zaostrza się, a jednym z najważniejszych elementów sprzedaży masowej jest polityka cenowa. Ruchy nawet o kilkadziesiąt centów w jedną lub w drugą stronę mogą przesądzić o wynikach finansowych kolosów takich jak Walmart czy Amazon. Ponadto, ciągłe śledzenie cen na stronie Amazona mogłoby pomóc Walmartowi ujawnić makro lub mikro strategii cenowych na poszczególne produkty lub grupy produktowe, a także marki. A

Jak donosi Reuters, od kilku miesięcy Amazon skutecznie blokuje na swoich stronach ruch jakichkolwiek botów cenowych.

Od początku roku inżynierowie @WalmartLabs mają poważny problem z dostępem do stron Amazona – twierdzą dobrze poinformowane źródła Reutersa. Wojna między dwoma podmiotami wyraźnie zaostrza się, a jednym z najważniejszych elementów sprzedaży masowej jest polityka cenowa. Ruchy nawet o kilkadziesiąt centów w jedną lub w drugą stronę mogą przesądzić o wynikach finansowych kolosów takich jak Walmart czy Amazon.

Ponadto, ciągłe śledzenie cen na stronie Amazona mogłoby pomóc Walmartowi ujawnić makro lub mikro strategii cenowych na poszczególne produkty lub grupy produktowe, a także marki. A to pozwala na co najmniej: skonstruowanie kontr strategii, powielanie tej samej strategii, a także ustalenie cen zakupu przeciwnika i renegocjacji warunków z dostawcami. Wszystkie te argumenty sprawiły, że Amazon od początku roku bardzo skutecznie zablokował dostęp do botów na swoich stronach. W tym momencie, wszelkie porównywanie się pod kątem ceny z korporacją Jeffa Bezosa zwyczajnie nie jest możliwa, a to oznacza, że Bezosowi i spółce udało się odciąć kotwicę konkurencji, która mogła za pomocą algorytmów podpiąć się pod kurs Amazona i żeglować na cudzy koszt.

Naturalnie, w wypowiedziach dla Reutersa rzecznicy obu firm zaprzeczyli, jakoby między dwiema firmami toczyła się jakakolwiek „wojna botów”. Rzecznika Walmarta stwierdził, że firma ma do zaoferowania dużo więcej, niż niskie ceny, stąd wcale nie musi polegać tylko na tym, aczkolwiek regularnie poprawia swoje technologie śledzące strony konkurentów. Z kolei rzecznik Amazona zaprzeczył, że firma wprowadziła jakiekolwiek zmiany w strategii względem odwiedzin botów konkurencji i skonkludował zdaniem: Amazon zawsze priorytetyzuje ruch ludzi ponad ruch botów.

Zostaw odpowiedź