fbpx

World Internet Project: Poland Mobile 2013

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się badanie mobilnych użytkowników polskiego Internetu, które zostało jakiś czas temu zrealizowane przez IPSOS na zlecenie Agory i Orange, a przypomniał je ostatnio między innymi Marketing News.

Z badania wynika, że chociaż klasyczny laptop trzyma się w wśród polskich internautów mocno, to coraz wyraźniej goni go smartfon z dostępem do Internetu.

 

Obszerna infografika od Agory (technologie.gazeta.pl) oraz Orange Polska rozpoczyna się od informacji o tym w jaki sposób i jak często Polacy łączą się z Internetem za pomocą urządzeń mobilnych.

 

W tej kwestii dominuje laptop z wynikiem 67% – tygodniowo blisko 13 godzin to wynik nie do pobicia przez drugi na liście smartfon 28% i blisko 3 godziny tygodniowo. Co ciekawe, gdy dodamy do tego 6% użytkownikow tabletu to otrzymujemy “równe” 101% – ktoś tu się nie doliczył procentów?

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy podzielimy użytkowników na grupy wiekowe. Wtedy wyraźnie widać, że czeka nas świat mobile. Czy tego chcemy, czy nie nasi młodsi klienci zdecydowanie częściej od nas korzystają ze smartfonów odpuszczając sobie laptopy.

 

Po raz kolejny spróbowano podejść do tematu pod tytułem: ilu Polaków posiada smartfon. Tym razem okazało się, że tylko 20%, podczas, gdy najbardziej optymistyczne szacunki mówią o 45-50%.

 

Co ciekawe, blisko 1/5 posiadaczy smartfonu już teraz wykorzystuje je do płatności, zaś 94% do serfowania po Internecie, podczas gdy 93% do najzwyklejszych w świecie rozmów telefonicznych. To kolejny zastanawiający wynik.

 

Multiscreening to ostatni, najciekawszy dział infografiki. Wynika z niego, że zjawisko to w Polsce jest w pełni sił, gdyż blisko połowa polskich Internautów korzysta z więcej niż jednego ekranu. Najpopularniejszym połączeniem jest laptop + smartfon. Po więcej warto zerknąć poniżej.

 

 

Badanie zrealizowano 6 miesięcy temu w okresie 3 tygodni maja i czerwca metodą CAPI, na próbie losowo-kwotowej 2002 Polaków w wieku powyżej 15 lat. Badanie możemy uznać za reprezentatywne – możemy z niego wyciągnąć wnioski na temat całej populacji na terenie Polski.

Zostaw odpowiedź