fbpx

Wynagrodzenia menedżerów i specjalistów część 1 – raport Antal International

Antal International, międzynarodowy specjalista zajmujący się pozyskiwaniem specjalistów i menedżerów zaprezentował raport, który podsumowuje ubiegłoroczny rynek pracy najbardziej poszukiwanych pracowników w Polsce.

Mowa tu właśnie o menedżerach i specjalistach pracujących w rozmaitych branżach.

 

Badanie dotyczy wynagrodzeń oferowanych w procesach rekrutacyjnych na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie, a przy tym obejmuje osoby, które mają minimum 2-letnie doświadczenie oraz pracują w średnich i dużych firmach zarówno polskich, jak i międzynarodowych.

 

W badaniu skorzystano z wiedzy ponad 2700 respondentów oraz wyciągnięto wnioski z około 1000 procesów rekrutacyjnych. Taki sposób badania pokazuje aktualne trendy na dynamicznym rynku pracy renomowanych fachowców.

 

Jako, że renomę się ceni średnie wynagrodzenie jakie udało się uzyskać przebadanym osobom wyniosło ponad 10.000zł brutto – dokładnie 10.021zł, co jest wynikiem lepszym o 641zł w stosunku do roku 2012. Innymi słowy, wzrost płac ma się dobrze.

 

Biorąc pod uwagę poszczególne dyscypliny, w których pracowali przebadani fachowcy, to powyżej średniej byli pracownicy działów sprzedaży i marketingu (około 100zł na plus) oraz prawnicy – o skromne 500zł miesięcznie na plus. Oraz rzecz jasna wyższa kadra zarządzająca. Najsłabiej płacono pracownikom międzynarodowych centrów usługowych, chociaż nadal powyżej 5.000zł brutto miesięcznie.

 

Gdy przyjrzymy się czynnikom determinującym wysokość wynagrodzenia to wśród najważniejszych należy wymienić:

  • doświadczenie zawodowe,
  • wielkość firmy, w której wypracowano owo doświadczenie,
  • znajomość języków obcych,
  • odniesione sukcesy,
  • miękkie umiejętności personalne.

 

W części drugiej przeanalizujemy płace w działach sprzedaży i marketingu oraz w działach IT.

 

Zostaw odpowiedź