Wywiad z Michałem Jaskólskim, CEO Grupy Nokaut – część II

W drugiej części wywiadu z Michałem Jaskólskim z Grupy Nokaut rozmawiam o konsekwencjach wprowadzenia nowego układu ofert na stronach kategorii, inwestycji w Morizon, celach Grupy na 2015 rok oraz przyszłości rynku porównywarek.

Kliknijcie tutaj, aby przejść do pierwszej części wywiadu.

Piotr Ziarek: W ramach wprowadzenia nowego układu ofert na stronach kategorii w marcu br., oferty zawierające rzetelny opis produktu, szczegółowe parametry oraz wysokiej jakości zdjęcia zaczęły być premiowane i wyświetlane przed ofertami z niepełnym opisem i fotografiami w niskiej rozdzielczości. Jak wpłynęło to na zachowanie sprzedawców internetowych korzystających z Waszej oferty?

Michał Jaskólski: Z każdym tygodniem jakość treści dostarczanych przez sprzedawców poprawia się i jesteśmy z tego bardzo zadowoleni, bo dzięki temu lepiej możemy pokazywać oferty zarówno w Nokaut.pl, jak i serwisach tworzonych razem z naszymi partnerami.

PZ: Na początku tego roku, zatwierdzając nabycie przez spółkę 22,4 proc. udziałów firmy Morizon prezes Grupy Nokaut, Sławomir Topczewski stwierdził, że celem tej inwestycji było zdywersyfikowanie Waszej działalności w oparciu o takie usługi internetowe, które uzyskują przychody w minimalnym stopniu uzależnione od SEO. Czy to “gorzka lekcja” po problemach z widocznością w Google?

MJ: Owszem – ważne jest dla nas to, by firmy, w które inwestujemy, nie były zależne od jednego źródła ruchu, ale miały ruch z wielu różnych źródeł, w tym także wynikający z przyzwyczajenia do marki. W samym III kwartale 2014 roku, Grupa Morizon S.A. jako całość zanotowała ponad 4,5 mln przychodów i 890 tys. zysku netto.

PZ: Co w segmencie, w którym działa Grupa Nokaut zmieniło pojawienie się usługi Google Shopping?

MJ: Na razie Google Shopping funkcjonuje w Polsce głównie jako forma reklamowa w wynikach wyszukiwania – efekt jej pojawienia się jest taki, że do porównywarek trafia trochę mniej ruchu niż wcześniej dla niektórych haseł. Większość sprzedawców jest świadoma, że trzeba być tam, gdzie są konsumenci, stąd nadal promuje się we wszystkich liczących się porównywarkach – wejście Google Shopping niczego tu nie zmieniło.

Usługa Google Shopping jako porównywarka dostępna jest obecnie jedynie pod domeną google.com, nie google.pl i pokazuje oferty amerykańskich sklepów. Kiedy się to zmieni? Trudno stwierdzić, szczególnie w sytuacji, gdy Komisja Europejska prowadzi postępowanie antymonopolowe dotyczące m.in. wykorzystywania pozycji rynkowej na rynku wyszukiwarek do promowania Google Shopping i innych produktów Google takich jak wyszukiwarka lotów czy hoteli.

PZ: Jakie są najważniejsze cele Grupy Nokaut na 2015 rok?

MJ: Cele Grupy Nokaut jako spółki akcyjnej to oczywiście zwiększanie wartości rynkowej spółki – zarówno poprzez uzgodnienie jak najlepszych warunków z potencjalnym partnerem strategicznym dla Nokaut.pl, jak i odpowiedni nadzór nad Morizonem, bowiem potencjalny wzrost jego wartości przekładać się też będzie na wzrost wartości Grupy Nokaut. Spółki w Wielkiej Brytanii działające w podobnym modelu takie jak Zoopla czy Rightmove uzyskują bardzo wysokie wyceny – m.in. dlatego, że proces sprzedaży i zakupu nieruchomości z każdym rokiem coraz w większym stopniu przenosi się do internetu. Z kolei cele Nokaut.pl to lepsze spełnianie oczekiwań konsumentów oraz skuteczne wykorzystanie synergii z potencjalnym partnerem strategicznym.

PZ: Jak Pana zdaniem będzie wyglądać rynek porównywarek cenowych w Polsce w perspektywie najbliższych 5 lat? Jakie trendy będzie można na nim zaobserwować?

MJ: Spodziewam się dalszego zwiększenia roli rozwiązań mobilnych, szerszego otwarcia na świat handlu offline w związku z coraz istotniejszą rolą sprzedaży wielokanałowej, a także usprawnienia mechanizmów rekomendacji tak, by porównywarka była w stanie wprost doradzić który produkt w którym sklepie dany klient powinien kupić tak, by był zadowolony.

1 komentarz

  1. Wojtek 06-12-2014

Zostaw odpowiedź