fbpx
Waluta internetu

Wzrost cyberprzestępczości związanej z walutą bitcoin

Według badania “Cyberzagrożenia finansowe w 2013 r.” przeprowadzonego przez Kaspersky Lab, liczba ataków na tę kryptowalutę zwiększyła się niemal trzykrotnie, a eksperci odnotowali 8,3 miliona incydentów.

Bitcoin, który został stworzony w celu umożliwienia dokonywania anonimowych płatności elektronicznych, zdobył ogromną popularność w przeciągu ostatnich kilku lat. Na początku 2013 r. kurs wymiany bitcoina wynosił 13,6 dolara. W grudniu waluta ta osiągnęła rekordową wartość, przekraczając 1 200 dolarów. W ciągu roku bitcoin odnotował kilka spadków, jednak od kwietnia 2013 r. cena jednej bitmonety nie spadała poniżej 80 dolarów. W sposób nieuchronny zwróciło to uwagę oszustów.

Problem pogarsza dodatkowo fakt, że bitcoiny stanowią często łatwy łup dla cyberprzestępców: jeżeli użytkownicy przechowują tę kryptowalutę na swoich komputerach w postaci niezaszyfrowanej, osoby atakujące muszą jedynie ukraść plik portfela, zdobywając w ten sposób informacje o zawartych w nim monetach, a tym samym dostęp do konta ofiary.

W celu przeprowadzenia badania eksperci z Kaspersky Lab wybrali ponad 30 próbek szkodliwego oprogramowania finansowego. Dziewięć z nich stanowiły programy stworzone w celu kradzieży kryptowaluty, które zostały wykorzystane w łącznie 29% wszystkich cyberataków finansowych przeprowadzonych z użyciem szkodliwych aplikacji.

Narzędzia wykorzystywane przez cyberprzestępców do kradzieży bitcoinów można podzielić na dwie kategorie. W pierwszej znajdują się programy tworzone w celu kradzieży plików portfela. Celem aplikacji z drugiej kategorii jest instalowanie oprogramowania do generowania („wydobywania”) bitcoinów na zainfekowanym komputerze.

Zostaw odpowiedź