fbpx

YouTube killed tv star?

Zaś najlepiej przebadanym na świecie rynkiem są Stany Zjednoczone.     Zacznijmy od najciekawszej informacji, czyli aktualnego podziału czasu, jaki Amerykanie poświęcają telewizji i cyfrowemu video (digital video). Według badania eMarketera z kwietnia 2016 w dalszym ciągu zdecydowanym liderem jest telewizja (w proporcjach 80 do 20).   Nie zmienia to jednak faktu, że przeciętny Amerykanin ogląda coraz mniej telewizji na korzyść innych mediów (głównie Internetu). Nie jest to spadek drastyczny, ale w 2012 roku przeciętny Amerykanin oglądał telewizję aż 4 godziny i 44 minuty dziennie. W 2016 roku czas ten spadł do 4 godzin i 19 minut, co jest różnicą

Zaś najlepiej przebadanym na świecie rynkiem są Stany Zjednoczone.

 

 

Zacznijmy od najciekawszej informacji, czyli aktualnego podziału czasu, jaki Amerykanie poświęcają telewizji i cyfrowemu video (digital video). Według badania eMarketera z kwietnia 2016 w dalszym ciągu zdecydowanym liderem jest telewizja (w proporcjach 80 do 20).

 

Nie zmienia to jednak faktu, że przeciętny Amerykanin ogląda coraz mniej telewizji na korzyść innych mediów (głównie Internetu). Nie jest to spadek drastyczny, ale w 2012 roku przeciętny Amerykanin oglądał telewizję aż 4 godziny i 44 minuty dziennie. W 2016 roku czas ten spadł do 4 godzin i 19 minut, co jest różnicą znaczącą (o około 10 procent).

 

Czy to oznacza, że telewizja powinna bać się odpływu reklamodawców? Nie do końca. Jest powszechnie znaną przez medioznawców prawdą, że nowe medium nie zabija starego, a jedynie zwalnia go z funkcji służebnej. Cóż to oznacza? Na przykład w przypadku malarstwa – fotografia uwolniła go od konieczności reprodukowania rzeczywistości jeden do jednego na przykład w kwestii portretów.

 

Podobnie jest z Internetem i telewizją. Jaką więc funkcję służebną telewizji przejmie video internetowe? Z pewnością, Internet jest medium hiperredundantnym, czyli posiadającym wiele niezależnych obiegów tych samych treści. Tym samym, Internet w przeciwieństwie do telewizji jest fragmentaryczny i może przywołać dowolną treść w dowolnym momencie. Telewizja jest z kolei medium liniowym, którego zadaniem jest dotarcie do szerszych grup odbiorców.

 

Efekt? Do 2020 roku rynek reklam telewizyjnych w dalszym ciągu będzie rósł – o 2 do 2.5 procent rocznie. Przy czym rynek reklam video internetowego urośnie co roku o wartości od 10 do 30 procent.

 

Zostaw odpowiedź