fbpx

YouTube: video 360 stopni coraz popularniejsze w reklamie

W drugiej połowie czerwca odbyła się kolejna edycja słynnych Cannes Lions 2016, czyli najbardziej znany międzynarodowy festiwal reklamy. Z tej okazji YouTube.com postanowił przygotować pierwszą w swojej historii listę reklam zrealizowanych w technologii 360 stopni.

Najważniejszym czynnikiem wyboru była popularność reklam, co nieco przeczy wymogom festiwalu.

 

Wszak Lwy kaneńskie to kampanie nie tylko popularne ale przede wszystkim oryginalnie poruszające ważne problemy społeczne. W tym wypadku jednak Google skupił się na promowaniu pokazaniu jak może oryginalnie może być wykorzystana najnowocześniejsza technologia wizualizacji obrazu. Chodzi tu o obraz 360 stopni czyli kolejną próbę zaprzęgnięcia hasła „obraz 3D” do przemysłu telewizyjnego, a przede wszystkim reklamowego.

Ostatnie wcielenie obrazu 3D obrało nazwę VR, czyli Virtual Reality (wirtualna rzeczywistość). Chociaż hełmy VR znane były już od co najmniej lat 90-tych w świecie gier video, to dopiero od niedawna pomyślano o nich także jako dobrej formie dla filmów reklamowych. Czy jest to forma faktycznie tak znakomita jak zachwala ją YouTube?

Zerknijmy na najczęściej oglądaną reklamę BMW M2 – blisko 5.5 miliona wyświetleń

 

 

Niewątpliwie jest to ciekawa kreacja, ale czy zasługuje na światowe uznanie i stawianie wśród najlepszych kampanii reklamowych? Liczba wyświetleń zdaje się trafnie odpowiadać na to pytanie.

Jeszcze mniej ciekawie prezentuje się reklama numer dwa zrobiona dla McDonalds (blisko 5 milionów wyświetleń) oraz numer trzy dla Oreo.

 

 

Na koniec garść statystyk dotyczących 360 stopni i VR:

  • Na YouTube znajduje się najwięcej treści 360 stopni i VR niż na jakiejkolwiek innej platformie na świecie. Ponadto każde wideo na YouTube może być wyświetlone przy pomocy specjalnych gogli VR.
  • Liczba wideo 360 stopni zamieszczanych na YouTube stale wzrasta i podwoiła się w ciągu ostatnich trzech miesięcy.
  • Liczba zapytań, wpisywanych w wyszukiwarkę Google, dotyczących VR wzrosła czterokrotnie w ciągu ostatniego roku.
  •  Google udostępnił już miliony Carboardów, aby umożliwić doświadczanie wirtualnego świata jak największej liczbie osób.

 

Czy to sprawi, że obraz 360 stopni nagle zawojuje świat? Raczej przygotujcie się na kolejny 3D falstart. Tymczasem warto obejrzeć najlepszy jak do tej pory przykład zastosowania tej technologii.

Zostaw odpowiedź