fbpx

Powstaje nowa platforma mobilnych płatności – Polski Standard Płatności

W projekcie uczestniczą Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank oraz PKO BP, który jest liderem przedsięwzięcia. Wczoraj wymienione instytucje zawarły umowę inwestycyjną, określającą zasady uruchamianej spółki joint venture, która będzie zarządzać nowym systemem płatności mobilnych.

Banki poinformowały ponadto, że zostanie również złożony wniosek o udzielenie zgody na prowadzenie systemu płatności mobilnych do Narodowego Banku Polskiego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wraz z powołaniem spółki Polski Standard Płatności kontynuujemy mocno już zaawansowane prace, które pozwolą na wcielenie w życie porozumienia sześciu polskich banków. Liczymy przede wszystkim na to, że wypełnimy przestrzeń zdominowaną obecnie przez gotówkę, ale potencjał rozwoju płatności mobilnych widzimy również w takich obszarach jak płatności w sklepach internetowych czy transakcje person to person

mówi Adam Malicki, prezes spółki Polski Standard Płatności.

W komunikacie prasowym poinformowano, że tworzony system będzie wykorzystywał do autoryzacji transakcji mechanizm kodów jednorazowych, prezentowanych za pomocą aplikacji mobilnej instalowanej na telefonie użytkownika.

Po uzyskaniu zgód NBP i UOKiK do utworzonej przez PKO BP spółki przystąpi pięć pozostałych banków – stron umowy inwestycyjne.

Udziały każdego ze wspólników w spółce będą równe i wyniosą 16,67%. W ciągu 18 miesięcy od powołania spółki planowane jest przejęcie części działalności przez Krajową Izbę Rozliczeniową, która będzie docelowo realizowała pełną obsługę operacyjną systemu płatności mobilnych, a także zapewni infrastrukturę teleinformatyczną niezbędną do realizacji przedsięwzięcia.

Jak podkreślono, projekt docelowo będzie otwarty na pozostałych uczestników rynku: inne banki, operatorów sieci bankomatów oraz organizacje płatnicze. O ile osobiście jestem w stanie sobie wyobrazić, że do tej inicjatywy przystąpią kolejne banki czy też operatorzy bankomatów, o tyle mocno wątpliwe jest moim zdaniem to, aby wsparły ją organizacje płatnicze.

Co ten ruch oznacza dla klientów banków?

System będzie funkcjonował zarówno w sklepach tradycyjnych, jak i internetowych. Ponadto Polski Standard Płatności pozwoli  skorzystać z bankomatów oraz przelewać środki na numer telefonu odbiorcy, bez względu na to, z którym bankiem będą oni związani.

Zostaw odpowiedź