fbpx

Zakupy świąteczne po polsku w raporcie Deloitte – cz. I

Firma Deloitte po raz 16 przebadała Europejczyków (5 raz w Polsce) na temat ich świątecznych zwyczajów zakupowych. Informacje zostały zebrane przez Internet za pomocą kontrolowanego badania panelowego przeprowadzonego na próbie ponad 16 tys. dorosłych Europejczyków (w tym 767 Polaków).

W tegorocznej edycji, po raz pierwszy od 2008 roku, dało się zauważyć, że obywatele niektórych państw zaczynają pozytywnie oceniać trendy gospodarcze na Starym Kontynencie. Największym optymizmem wykazali się Niemcy i Duńczycy. Z kolei do grona największych pesymistów można zaliczyć Włochów, Greków, Hiszpanów i Francuzów. Polacy, chociaż obecną sytuację oceniają negatywnie, to z optymizmem patrzą w przyszłość.

W tym roku Polacy skupią się przede wszystkim na praktycznych prezentach, kupionych w tańszych sklepach. Około 1/4 respondentów będzie szukać prezentów na wyprzedażach.

W stosunku do ubiegłorocznych wyników zmalała liczba respondentów, którzy świąteczne wydatki pokryją z własnych oszczędności, chociaż nadal bezsprzecznie pozostają one głównym sposobem ich finansowania. Na drugim miejscu, ale z zauważalnie mniejszym wynikiem, uplasowała się karta kredytowa. Również w jej przypadku użyje jej mniej rodaków, niż rok wcześniej. Wzrosła liczba respondentów, którzy zadeklarowali, że na realizację świątecznych zakupów zaciągną pożyczkę u rodziny lub znajomych.

 

W Europie na pierwszym miejscu w świątecznym budżecie są prezenty, a na drugim – artykuły spożywcze. W Polsce kolejność jest odwrotna.

 

U zdecydowanej większości Europejczyków najbardziej pożądanym prezentem, jaki chcieliby otrzymać na święta będzie gotówka (w 15 z 17 badanych krajów). Od kilku lat w Europie w pierwszej trójce najbardziej oczekiwanych prezentów znajdują się pieniądze, książki i wycieczki/podróże, chociaż w tym roku książki sprawią nam mniej radości niż w latach ubiegłych. W tym roku na popularności wśród Europejczyków znacznie zyskują smartfony – 27 proc. respondentów chciałoby dostać taki telefon na gwiazdkę, co przesuwa tę kategorię na szóstą pozycję w rankingu najbardziej pożądanych prezentów w Europie. Na czele rankingu najbardziej pożądanych prezentów w Polsce nastąpiła zmiana w porównaniu do poprzedniego roku. Polacy pod choinką chcą znaleźć w pierwszej kolejności gotówkę, a następnie książki oraz kosmetyki/perfumy.

Zostaw odpowiedź