fbpx

Założył eBaya, teraz chce ujawniać tajemnice państwowe

Jak donosi Rzeczpospolita, Pierre Omidyar, amerykański miliarder irańskiego pochodzenia, który założył eBaya ujawnił plany stworzenia nowego profesjonalnego portalu dziennikarskiego.

Nowa platforma medialna ma kosztować 250 milionów dolarów i jest łączona z dziennikarzem śledczym Guardiana, Gleenem Greenwaldem, który ujawnił dokumentację przekazaną przez samego Edwarda Snowdena.

 

Przypomnijmy, że od wycieku Snowdena rozpoczęła się wielomiesięczna afera, której efektem było zdemaskowanie i nagłośnienie projektu PRISM, czyli amerykańskiego oprogramowania szpiegującego globalny ruch internetowy. Co do skali działalności PRISM nie osiągnięto jak dotąd konsensusu.

 

Chociaż temat wygląda na mocno polityczny, to de facto sygnalizuje widoczną od pewnego czasu zmianę w mediach internetowych tzn profesjonalizację i zamykanie. Blogowanie stało się sposobem na życie, aby zostać wikipedystą nie wystarczają już dobre chęci, największe amerykańskie dzienniki blokują darmowy dostęp do swoich treści. Nawet Polska ma swoje Piano i Mariusza Maxa-Kolonko – profesjonalistę w amatorskiej oprawie – popularniejszego od niejednego wydania telewizyjnych serwisów informacyjnych.11

 

Największy na świecie amatorski projekt dziennikarski już powstał i nazywa się Huffington Post. Pora na największy na świecie projekt profesjonalnego dziennikarstwa. Czas wielkiej amatorki w Internecie dobiega końca.

Zostaw odpowiedź