fbpx

Zamierzasz założyć firmę? Zobacz, jakie zmiany proponuje rząd w 2014 roku

Pół roku bez składek ZUS oraz zmiany w regulacji kredytu podatkowego. Takie udogodnienia proponuje PO, aby zwalczać bezrobocie i zachęcać do zakładania własnej działalności gospodarczej.

Z tych zmian będą mogły skorzystać osoby, które w ostatnich trzech latach nie prowadziły własnej firmy. Według rządu mają one objąć przede wszystkim bezrobotnych, absolwentów i osoby 50 plus, czyli tych, którzy są najbardziej zagrożeni na rynku pracy.

Tym, którzy zdecydują się na założenie własnej firmy chcemy pomóc wprowadzając dwie instytucje: wakacje ubezpieczeniowe i kredyt podatkowy. Mają być one formą pomocy, aby młoda firma mogła się zakorzenić, kumulować kapitał na rozwój, a nie wypłacać go w formie składek ubezpieczeniowych i podatków

powiedział poseł PO Adam Szejnfeld, szef sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw ograniczania biurokracji.

W ramach tzw. wakacji ubezpieczeniowych, osoba zakładająca firmę przez pierwsze pół roku nie będzie musiała opłacać składek emerytalnych i zdrowotnych. Dodatkowo w kolejnych dwóch latach, opłacałaby je za zasadach preferencyjnych – podstawą ich wyliczenia byłoby 20 proc. płacy minimalnej.

Druga z instytucji – kredyt podatkowy, nie jest niczym nowym, bo od lat funkcjonuje już w naszym systemie. Niemniej jednak, rząd zamierza wprowadzić zmiany w jej regulacji. Istota tej instytucji polega na zwolnieniu podatnika z obowiązku wpłacania zaliczek na podatek przez okres jednego roku podatkowego oraz obowiązek uregulowania wszelkich należności wobec państwa w ciągu pięciu lat po zakończeniu roku, w którym korzystaliśmy z kredytu.

podatki

Obecnie, aby firma mogła skorzystać z kredytu podatkowego, musi w okresie od rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej do roku, w którym rozpoczyna korzystanie z kredytu, posiadać status małego przedsiębiorcy oraz w okresie poprzedzającym rok korzystania ze zwolnienia, zatrudniać, na umowę o pracę, w każdym miesiącu co najmniej pięć osób w przeliczeniu na pełne etaty. Dotychczas kredyt podatkowy nie był dostępny dla nowych podmiotów gospodarczych. Ponadto przepisy przewidywały możliwość skorzystania z tej preferencji tylko raz, w jednym roku podatkowym.

Zgodnie z obietnicą rządu, z kredytu moglibyśmy skorzystać od pierwszego dnia po zarejestrowaniu działalności gospodarczej. Ponadto spłata rozpoczynałaby się dopiero po dwóch latach.

2 komentarze

  1. akinomka 16-01-2014
  2. Maciej Dutko 17-01-2014

Zostaw odpowiedź