fbpx

Zwiastun kryzysu? Rynek reklamy cyfrowej hamuje

Tylko 9 procent wzrósł rynek reklamy cyfrowej w Polsce w ubiegłym roku!

Na tle 14 procent w roku 2016 trzeba uznać 9 procent w 2017 za zwyczajnie słaby wynik, który pokazuje, że reklama internetowa jeszcze długo nie będzie tak wielką potęgą w Polsce, jakim stał się sam handel internetowy. Z pewnością dużą rolę w tym spadku dynamiki odgrywa coraz większa popularność adblokerów, która w roku 2017 sięgnęła zenitu. Ponad połowa Polaków w ubiegłym roku korzystała w jakiejś formy blokowania reklam.

Patrząc na całość nieco bardziej przychylnym okiem trudno nie zauważyć, w roku 2017 reklama cyfrowa w Polsce osiągnęła wartość 3,96 mld zł. Utrzymując tempo rozwojowe rok 2018 może zakończyć się wynikiem na poziomie przekraczającym 4,3 mld zł.

Kluczowy wpływ na zwiększenie wydatków miała reklama wideo, odpowiedzialna za 38 procent wzrostu, oraz reklama w social media (36 procent wzrostu). Warto też zauważyć, że 72 procent wartości, o jaką zwiększył się rynek popłynęło do globalnych graczy. Lokalne podmioty odpowiadają więc za nieco ponad jedną czwartą dynamiki.

– Osiągnięcie poziomu wydatków blisko 4 mld złotych bardzo cieszy i pozwala liczyć na przekroczenie magicznej granicy 1 mld Euro w tym roku. Oprócz reklamy wideo oraz w social media koniecznie należy zwrócić uwagę na sporą dynamikę wzrostu wydatków w modelu programmatic. Tutaj polski rynek podąża za trendami światowymi. Utrzymanie tak dużej dynamiki pokazuje wyraźnie, że rynek dobrze sobie radzi ze zjawiskami takimi jak blokowanie reklam, a podejmowane w ramach IAB działania edukacyjne oraz standaryzacyjne przekładają się na coraz bardziej efektywne wykorzystanie medium jakim jest internet i podnoszą jego atrakcyjność dla reklamodawców – komentuje Włodzimierz Schmidt, Prezes Zarządu IAB Polska.

– Choć zaobserwowana w badaniu dynamika reklamy mobile spowolniła, udział tego kanału w rynku on-line wynosi 23%, co jest zgodne z trendem obserwowanym na dojrzałych rynkach zachodnich – mówi Ewa Szczęsna-Maliszewska, Manager PwC.

Jeśli chodzi o strukturę to pozostała ona z grubsza bez zmian:

  • dominuje reklama graficzna (50 procent udziału)
  • reklama w wyszukiwarkach (33 procent udziału)
  • ogłoszenia (14 procent udziału)
  • e-mail (3 procenty udziału)

 

O badaniu

IAB AdEx jest cyklicznym badaniem służącym do mierzenia wydatków na reklamę internetową. Projekt realizuje IAB Polska wspólnie z PwC od 2007 roku, a jego wyniki stały się standardem rynkowym i są bazą dla innych analiz dotyczących wydatków reklamowych.

W badaniu biorą udział wszystkie wiodące firmy internetowe, jednak wyniki nie wyczerpują pełni wydatków reklamowych w internecie ze względu na duże zróżnicowanie i mnogość małych oraz średnich podmiotów na rynku. Za wydatki reklamowe uznano budżety firm przeznaczane na zakup powierzchni reklamowej w internecie. Na wydatki te składają się zarówno przychody uczestników badania uzyskane z tytułu sprzedaży powierzchni reklamowej, jak i prowizje agencji z tego tytułu. Wydatki ujęte w badaniu mogą mieć zarówno charakter gotówkowy, jak i barterowy.

W badaniu uwzględniono przychody: Aegis Media, Agora, Cormedia, Eniro, Facebook (częściowo szacowane), Freshmail, GG-Network, Google – wyszukiwarka, reklama kontekstowa, YT, GDN i mobile (częściowo szacowane), GroupM, Grupa Allegro, Grupa Wirtualna Polska, Havas Media, IDG, Infor Ekspert (częściowo szacowane), Interia.pl, IPG Mediabrands, LEADR, Media Impact, Money.pl, NetSprint, Novem, OMD, Pkt.pl, Polskapresse, Pracuj.pl, Re:define, SARE, Społeczności.pl, Ströer Digital, TradeDoubler (częściowo szacowane), TVN, TVP, Vivaki, ZPR Media. Szacunki oparte są na danych PwC oraz IHS. Od roku 2016 do analiz włączono także dane Gemius AdReal oraz Sotrender, które służą do kalibracji wydatków globalnych graczy.

Dane zbierano do 13 kwietnia 2018 r.

Więcej informacji o badaniu na: http://iabadex.pl

 

Zostaw odpowiedź