fbpx

Żyć jak kierownik lub prezes: zarobki 2013

Prezes to ma klawe życie – takie wnioski płyną z badania Sedlak & Sedlak. Wszak 0.5 miliona złotych wynagrodzenia w rok to wynik gwarantujący spokojne życie, ale czy bezstresowe? To inna para butów.

Szkoda, że kierownik nie ma już tak klawego życia.

 

 

Trudno się też upierać, że kierownik to ma pieskie życie, ale jednak, do poziomu prezesa nijak dorównać nie idzie. Miesięczna mediana wynagrodzenia brutto kierowników w 2013 roku wyniosła 6200zł, więc niewiele więcej niż 10% mediany miesięcznego wynagrodzenia prezesów. Czy można z tego wyciągnąć wniosek, że praca kierowników jest 10-krotnie mniej wartościowa od pracy prezesów? Z pewnością nie.

 

 

Warto jednak przyjrzeć się, gdzie kierownik zarobi więcej. Najlepiej kierownikom powodzi się w technologiach informatycznych, zaś niewiele gorzej w ubezpieczeniach i telekomunikacji. Co zaskakujące dopiero potem mamy bankowość – tutaj po kieszeni dostali już wszyscy. Poza prezesami rzecz jasna.

 


 

Na drugim końcu wyliczanki mamy humanistów (kultura i sztuka), lekarzy (służba zdrowia), urzędników (administracja) oraz handlowców. Listę wynagrodzeń z medianą poniżej 6000zł zamyka budownictwo, zaś na granicy jest transport i logistyka.

 


Największe zdziwienie budzi fakt, że w 2012 roku wiceprezesi zarabiali lepiej od prezesów, ale w tym roku wszystko wróciło już do normy. Także powyżej 0.5 miliona zarabiali członkowie zarządu.

 

 

Zostaw odpowiedź